Siyah Noktaları Geçiren Maske Tarifleri

Siyah noktalar ciltteki yağın deri altında kuruyarak ve deri gözeneklerinden dışarı çıkmasıdır. Bu yağlar gözeneklerden çıkıp hava ile temas ettiğinde ise zamanla siyahlaşmaya başlar.

Ancak; siyah noktalar, müdahale edilmediklerinde sivilceye dönüşebilirler ve dolayısıyla daha fazla soruna neden olabilirler. Bu nedenle gerekli önlemleri alarak siyah noktaları daha oluşmadan engellemeli, yahut, bir an önce onların cilde zarar vermeden kaybolması sağlanmalıdır.

Cildinizde siyah nokta oluşmaması için, her gün sabah ve akşam cilt tipinize uygun bir temizleyici ile cildinizi temizlemek ve cilt tipinize uygun nemlendiricilerle nemlendirmeniz gerekir.

Düzenli olarak yaptığınız bu cilt temizleme işleminden sonra, istenildiğinde peeling ve buhar banyosu da yaparak siyah nokta oluşumu en düşük seviyeye indirebilirsiniz.

Buhar banyosunu kendiniz evde yapabilirsiniz. Örneğin; yüz bölgesi için, kaynamış suyu yayvan geniş bir tepsiye koyun ve başınıza bir havlu örterek kapatın. Yüzünüzün yumuşamasını bekleyin. Cilt buharı emdikten sonra iğnesiz şırınga ile ortaya çıkan siyah noktaları vakumlayarak çıkarabilirsiniz.

Ayrıca; şimdi önereceğimiz maskelerden birini de  uygulayarak siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.

Siyah Noktaları Temizlemek için Bal ve Süt :

Yarım yemek kaşığı balı 1 çay kaşığı süt ile karıştırdıktan sonra kısık ateşte 2-3 dakika ısıtın. Karışımı siyah noktaların bulunduğu bölgelere ince bir tabaka oluşturacak şekilde sürün.

bal-maskesiDaha sonra uyguladığınız bölgelerin üzerine sanki yara bandı yapıştırıyormuş gibi hafifçe bastırarak ince bir pamuk (makyaj temizleme pamuğu da olur) koyun.

Bal ve sütün 20 dakika kadar kurumasını bekledikten sonra pamuğu kaldırın. Gözeneklerin küçülmesi için yüzünüzü soğuk suyla yıkayın ve nemlendirici sürün.

Aynı maskeyi süt yerine 1 çay kaşığı tarçın kullanarak da hazırlayabilirsiniz.

Siyah Noktalar için Kil Maskesi :

1 yemek kaşığı kile yavaş yavaş su ekleyerek karıştırın ve yoğun bir krem kıvamına getirdikten sonra göz ve dudak çevresi hariç tüm yüzünüze sürün. 10 dakika beklettikten sonra maskeyi soğuk su ile temizleyebilirsiniz. Maskeyi temizleyip yüzünüzü kuruladıktan sonra nemlendirici sürün.

Kil maskesini yüzünüzde ne kadar bekletirseniz cildinizi o kadar kurutur. Bu yüzden tamamen kurumasını beklemeden yıkamak en iyi yöntem.

Ancak kil maskesi ile ilgili dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. İlki cildinizin aşırı kuruyup tahriş olmaması için kil maskesini en fazla haftada 2 kere kullanmak. Çünkü yağ her ne kadar siyah noktaların başlıca nedeni olsa da cildimizin elastikiyetini koruması ve kırışmaması için o yağa ihtiyacı var. İkincisi ise kil maskesini uyguladıktan sonra iyi bir nemlendirici ile cildi nemlendirmek. Bu iki noktaya dikkat ederek kil maskesini cildinizi çok kurutmadan ve tahriş etmeden kullanabilirsiniz.

Siyah Noktalar için Yumurta akı Maskesi :

Bir yumurtanın akını yüzünüze ince bir tabaka oluşturacak şekilde parmak uçlarınızla sürün. Yumurta akının 15-20 dakika kurumasını bekleyip yüzünüzü soğuk suyla yıkayın ve nemlendirici sürün.

Yumurta akı cilt gözeneklerini sıkılaştırıp ilerde siyah nokta oluşma riskini azaltırken aynı zamanda gözenekleri temizleyerek siyah noktalardan kurtulmanıza yardımcı olur.

Siyah Noktalar için Yulaf ve Yoğurt Maskesi :

yulafli1 yemek kaşığı yoğurdu toz haline getirdiğiniz (havanda) yulafla karıştırın. Karışıma 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı zeytinyağı ekleyin. Maskeyi masaj yaparak yüzünüze sürün ve 15 dakika bekletin. Temizlemek için ılık su kullanabilirsiniz.

Yoğurtta bulunan laktik asit fazla yağın giderilmesini sağlarken yulaf ezmesi gözenekleri temizleyerek siyah nokta oluşmasını önler. Düzenli olarak yapılan yoğurt ve yulaf maskesi cildin daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olur.

Siyah Noktalar için Yulaf unu Maskesi :

Bir yemek kaşığı kadar yulaf ununun içine yaklaşık yarım fincan (unu kıvama getirmeye yetecek) kadar su ilave edip pişirin. Un kıvama geldikten sonra ılımasını bekleyip siyah noktaların olduğu yere uygulayın ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra yüzünüzü güzelce yıkayın.

Siyah Noktalar için Aspirin ve Karbonat Maskesi :

Hazırlaması ve uygulaması en kolay maskelerden biri. Hem sivilceler hemde siyah noktalar için oldukça yararlı bir maske. 1 adet aspirini toz haline getirin ve karbonata ilave edin. Daha sonra üzerine bu karışımı kıvama getirecek kadar su ekleyin ve güzelce karıştırın. Hazırlanan karışımı yüzünüzde siyah nokta olan yerlere sürün ve kurumasını bekleyin. Kurudukça yüzünüzün gerildiğini hissedeceksiniz. Kurumadan dolayı dökülme başladıktan yaklaşık 2 dk sonra yüzünüzü yıkayın.

Siyah Noktalar için Bal Maskesi :

Bal cilt besleyici ve nemlendirici özelliği fazla olan bir besin. Bir tatlı kaşığı kadar bal alıp yüzünüze sürün ve yaklaşık 15 boyunca bekleyin. Kuruduktan sonra yüzünüzü kağıt havlu ile ıslatarak silin.

 

(Visited 63 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 11 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.