Siyah Noktaların Oluşmaması için Neler Yapılmalıdır?

Siyah noktalar, cilt yağlanma şikayeti ile birlikte ortaya çıkar. Hormonların artışı ve stres, cildi yağlandırarak gözeneklerin tıkanmasına yol açabilir. Günümüzde kullanılan makyaj malzemeleri, saç ve yüz bakım ürünleri, siyah nokta sebebi olabilir. Fondoten ve pudralar, yüze sürülen nemlendirici kremler, temizleme  sütleri, güneş  koruyucu krem ve losyonları, saça sürülen şekillendirici, nemlendirici, jöle ve biryantin gibi ürünler, en çok siyah nokta yapan ürünlerdir.

Siyah nokta oluşumunu önlemek için;

Cilt temizliğine ve cilt bakımına özen gösterilmelidir.

* Her gün rutin bir bakım uygulanması önerilir. Günde iki kez cildin yıkanması önerilir. Ayrıca her gün tonik ve nemlendirici de düzenli olarak kullanılmalıdır.

* Her hafta 2 ya da 3 kez peeling uygulaması yapılması önerilir.

* Cilde el ile temas edilmemelidir. Eller bakterilerin en sık ürediği organlardan biridir. Bu nedenle eller de gün içerisinde sık sık yıkamalı ve cilde sık temas ettirilmemelidir.

* Yastık kılıflarının ve çarşafların sık sık yıkanması ve değiştirilmesi önerilir. Aksi halde cildin yağını çeken bu eşyalardan cilde tekrar yağ ve ölü deri transfer olabilir. Bu da siyah nokta sorununu artırır.

* Her gece ve her sabah cilt, cilt tipine uygun ve anti-bakteriyel özellikleri olan bir temizleme jeli ile yıkanmalıdır. Gün içerisinde 4 ya da 5 kez de yıkanabilir.

siyah-nokta* Saçların cilde temas etmesi engellenmelidir. Saçlardaki yağlarda cilde geçebilir ve cildin yağ dengesinin bozularak siyah nokta sorunu oluşmasına neden olabilir. Saçlar haftada 3 ya da 4 kez düzenli olarak yıkanmalıdır.

* Siyah noktalar sıkılabilir. Ancak öncellikle tırnakların ve ellerin temiz olduğundan emin olunmalıdır. Aksi halde enfeksiyon ya da iltihap oluşabilir. Öncelikle cilt sıcak su ile yıkanır ve gözeneklerin gevşemesi sağlanır. Daha sonra siyah noktalar sıkılır. Gözeneklerin sıkılaşması için son olarak tonik uygulanmalı ya da cilt soğuk su ile durulanmalıdır.

* Cildi nemlendirmek için cilde uygun bir nemlendirici düzenli olarak kullanılabilir. Ancak bitkisel yağlar da cildi nemlendirmek için kullanılabilir.

* Ciltteki fazla yağın arınmasını sağlayan kozmetik yağ arındırma kağıtları da kullanılabilir. Bu kâğıtlar ciltteki yağın emilmesini sağlar ve siyah nokta oluşumunu da azaltmaya yardımcı olur.

Siyah nokta sorunu genellikle yağlı ciltlerde görülse de her cilt tipinde de ortaya çıkabilir. Sorunun azaltılması için öncelikle; cildin yağ dengesinin korunması gerekir. Bu nedenle beslenme düzenine de dikkat edilmelidir.

* Vitamin ve mineral açısından zengin olan sebze ve meyveler bol bol tüketilebilir.

* Sebze ve meyve suları ile bitkisel çayların da tüketilmesi önerilir.

* Su tüketimi artırılmalıdır.

* Gazlı ve kafeinli içecekler ile yağlı ve kızartma besinlerden ise uzak durulması önerilir.

* Bitkisel çözümlerin düzenli olarak uygulanması siyah nokta sorununun kısa sürede azaltılmasını sağlar.

Ancak bazı durumlarda ciltteki yağ dengesi korunamayabilir. Bu nedenle cilt yapısının analiz edilmesi ve sorunun tespiti için, mutlaka bir cilt uzmanına da danışılması önerilir.

(Visited 77 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 8 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.