Tansiyonu Yükselten Yiyecek ve İçecekler

Tansiyon, çok sık rastlanan ve çok önemli bir hastalıktır. Özellikle, yüksek tansiyon, hafife alınmayacak, hemen tedavisinin yapılması gereken bir hastalıktır.

Tansiyon yüksekliği, eğer dikkat edilmez ise, böbrek hastalıklarına, kalp krizlerine hatta felce dahi neden olabilmektedir.

Tansiyon, beslenme ile yakından alakalıdır. Yüksek tansiyon hastalarının, diyetisyen kontrolünde beslenmesi ve zararlı yiyeceklerden de uzak durması gerekir.

Tansiyonu Yükselten Yiyecek ve İçecekleri şöyle sıralayabiliriz :

Tuz ve tuzlu besinler : Yapılan çalışmalar gösteriyor ki ihyiyacımızın en az 10 katı kadar tuz kullanmaktayız. Yüksek tansiyonlu kişilerin yemeklerine tuz ilave etmemeleri ve tuzlu yiyeceklerden kaçınmaları gerekir. Yemekleri tatlandırmak için baharatlar en uygun seçim olacaktır.

Şeker ve şekerli besinler : Tüketim miktarına bağlı olarak tansiyonu yükseltip kalp hastalıklarını da tetikleyebilmektedir.

Çay ve kahve : Çay ve kahvede bulunan kafeinin tansiyonu yükselttiği artık bilinen bir gerçek ama burada tüketim miktarınız önemli, eğer 3 fincan koyu kahve veya 6-7 bardak koyu çay içmişseniz tansiyon da yükselecektir.

Kolalı içecekler : İçeriğinde bulunan hem yüksek oranda şeker hem de meyan kökünden dolayı vücutta sodyumun tutulmasına neden olabilmekte ve bu nedenle tansiyonu yükseltmektedir.

Margarin ve tereyağı : Margarin ve tereyağının direk tansiyonu yükseltici bir etkisi yoktur. Ama çalışmalar gösteriyor ki, doymuş yağ oranı yüksek olan bu yağlar, yerine, sıvı yağ tüketenlerde yüksek tansiyon daha düşük seviyede olduğu gözlenmiştir. Bu da bize yemekleri mümkün olduğu kadar sıvı yağla yapmamız gerektiğini bir kez daha göstermektedir.

Alkol : Yüksek tansiyonunuz var ve düzenli alkol tüketiyorsanız bu alışkanlığınızdan da yavaş yavaş uzaklaşmanızda fayda var.

“Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) Nedir? Belirtileri Nelerdir? bu konumuz için tıklayınız.

“Yüksek Tansiyon ve Yüksek Tansiyon Nedenleri” bu konumuz için tıklayınız.

(Visited 192 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 7 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.