Uyku Getiren Yiyecekler

Uykusuzluğun, uyku bozukluklarının ana nedeni, seçilen yaşam tarzıdır. Yaşam tarzı içinde beslenme, sigara ve alkol tüketimi, iş hayatı, stresi kontrol edememe, kafein ve tein tüketimi, gece mesaileri, dinlenmeniz gereken saatleri bilgisayar başında geçirmeniz gibi pek çok neden girebilir.

Tüm bunlar vücudunuzun doğal saati üzerinde etkili olarak uyku düzeninizin bozulmasına, uykuya geçişin zorlaşmasına ve diğer uyku bozukluklarına neden olur. Hayat tarzınızda bazı değişiklikler yaparak daha kaliteli ve düzenli uyku uyuyabilirsiniz.

Yalnız bazı hastalıklar da uyku düzeninin bozulmasına neden olmaktadır. Mesela, astım ve depresyon gibi.

Sıraladığımız nedenler arasında bulunan beslenme şekli yani, yenilen içilen gıdaların da önemi büyük deyip asıl konumuza girmek istiyorum.

Uykuya dalma ve kaliteli uyku ile ilgili sorun yaşıyorsanız, bazı gıdalardan da destek alabilirsiniz. Yalnız, bu gıdalardan bir veya ikisini uykudan bir buçuk saat önce almanız gerekiyor.

Her biri 200 kalori olan bu sihirli yiyecekler, sindirim sistemini yormadan, kasları gevşetip kişinin sakinleşmesine yardımcı oluyor.

İşte; serotonin ve melatonin hormonlarının salınımını arttırarak derin ve güzel bir uykuya geçmenize destek olan gıdalar.

muz1Muz : Bu meyvenin ‘sarı poşet içindeki uyku hapı’ olarak adlandırılabilecek kadar güçlü bir uyku verici özelliği olduğu söyleniyor. Muz, serotonin ve melatonin hormonlarının salınımını arttırmak dışında içerdiği magnezyumla da kasları gevşetip, rahatlatıyor.

Papatya çayı : Sakinleştirici özelliğini bilmeyen var mı? Sahiden de kaygılı ve sinirli bir bünyenin en iyi panzehirlerinden biri olarak biliniyor.

Ilık süt : Sütün uyutucu özelliği efsaneden ibaret değil, gerçek. İçeriğinde bulunan triptofan sayesinde zihni yatıştırıyor ve daha sağlıklı bir uykuya dalmayı kolaylaştırıyor.

Bal : Bitki çayı veya ılık sütün içine atılacak bir çay kaşığı kadar balın etkisi büyük. İçindeki şeker beyni olumlu yönde hareketlendiriyor.

Patates : Az miktarda fırında pişirilmişi midenizi yormayacağı gibi içeriğindeki tripofan sayesinde asit seviyesini düşürüyor. Etkiyi daha da arttırmak için sütle birlikte püre kıvamına getirip yiyebilirsiniz.

Yulaf unu : İçeriğindeki melatonin sayesinde iyi bir uykunun en iyi ve doğal ilaçlarından biri. Akçaağaç şerbetiyle karıştırırsanız lezzetiyle de büyüler.

Badem : Bir avuç badem yerseniz hem tripofan hem de uygun ölçüde içerdiği kalsiyum sayesinde kaslarınızı rahatlatır.

Keten tohumu : Süt veya yoğurt içine katabileceğiniz keten tohumu omega-3 yağ asitleri açısından zengin. Doğal moral verici bir etkisi bulunuyor.

Hindi : Uykunun 2-3 saat öncesi, bir ince dilim kepek ekmeği üzerine koyacağınız küçük bir parça haşlanmış hindi eti yararlı olacaktır. Bunun da içinde tripofan var.

Uzmanlar, yatmadan önce asla ağır ve hazmı zor yiyecekler yenmemesi gerektiğini vurguluyor. Çünkü sindirim için yükselen vücut harareti, uykuyu zorlaştırıyor. Yanında karbonhidrat almadığınız yüksek proteinli yemeklerden sonra da uyumakta güçlük çekilebilir. Yüksek proteinli yiyeceklerde bol miktarda bulunan tirozin, beyni uyanık tutmaya yarayan bir çeşit amino asittir. Etlerin yanında tam tahıllı makarna ya da kepekli pirinç yenmesi hazmı, marul ise uykuya dalmayı kolaylaştırır.

Az miktarda alkol gevşeterek uyumayı kolaylaştırabilir. Ancak; fazlası uyku kalitesini bozar.

(Visited 43 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 9 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.