Uyku ve Uyku Düzeni Üzerinde Melatonin Hormonunun Önemi

Uyku ve uyku düzeni sağlıklı yaşam için çok önemlidir. Çünkü, karanlıkla birlikte salgılanmaya başlayan melatonin hormonu etkenliğini en iyi uykuda gösterir.

Melatonin hormonu, büyümekten tutun, uzun yaşamaya kadar pek çok faydası olan hayati bir hormondur.

Döngüsel ritimlerin beynimizdeki sorumlu merkezi hipotalamusdur. Görüntünün gözümüze düştüğü bölge olan retinadan beynimize ulaşan ve yalnızca gün ışığı gibi kuvvetli ışıklara yanıt veren özel bir sinir yolu bulunuyor. Karanlıkta ise, beynimizin ortasında bulunan pineal bezi, melatonin denilen hormon salgılıyor. Bu hormon hem uykuyu, hem de cinsel uyarılmışlık seviyesini etkiliyor.

Gece nöbeti gerektiren işler, dönüşsel ritimlerde aksaklığa neden olduğundan, kişideki sağlık problemlerini tetikler, huzursuzluk ya da çalışma veriminde düşüş yaratır.

Melatonin denilen hormon, beyinde ve sadece 23.00 ile 05.00 saatleri arasında salgılanan bir hormondur.

Vücudumuzun biyolojik saatini istediğimiz gibi değiştirebiliriz ama vücudun melatonin salgılanma saatini asla değiştiremeyiz. Melatoninden yeterince faydalanılmadığında yorgunluk kaçınılmazdır. Diyebiliriz ki; geceleri karanlık bir odada, mümkünse, yatarak uyumak zorundayız.

Hormonun temel görevi, vücudun biyolojik saati koruyup ritmi ayarlamaktır. Hormon, diğer antioksidan tesirlerini güçlendiriyor, kanserli hücrelere karşı koruma sağlıyor, üreme sistemiyle bağlantısından tutun da, yorgunluk, isteksizlik gibi durumların nedenlerini oluşturabiliyor. Yaşlanmayı geciktirici etkisi üzerinde duruluyor.

Uykunun Dolayısıyla Melatonin Faydaları :

Uyurken Melatonin Hormonunun Görevleri :

melatonin* Uyurken yeniden doğarız.

* Uyurken tüm organlarımız, kalbimiz, midemiz, karaciğerimiz, ve kaslarımız da dahil olmak üzere her şey yavaşlayarak dinlenir, temizlenir ve yenilenir.

* Beynimiz boşalır, Rüyalarla tortuları dışarı atarız ve zihnimiz güçlenir.

* Vücudumuzdaki toksinler temizlenir ve hücrelerimiz yenilenir.

* Bu arada gün boyunca oluşan DNA hasarları onarılır.

* Uyku sırasında bağışıklık sistemimiz güçlenir ve dayanıklılığız artar.

* Uyku hali, testesteron, östrojen ve adrenalin gibi önemli hormonların salgılanmasına  yardımcı olur. Bu da bizi gençleştirir ve cinsel gücümüzü artırır.

* Öte yandan stresten kaynaklanan aşırı kortizonu dengeler ve yine stresten kaynaklanan her türlü hasarı onarır.

* Bizi uyutan hormonlar, gün doğarken mutluluk hormonu olarak tanıdığımız seratonin’e dönüşür ve gözlerimizi umutla neşeyle açmamızı sağlar.

Vücut saati mucizesi : Uyku doğanın gizemlerinden biridir. Tüm canlılar için bir aydınlık-karanlık ritmi olduğunu biliyoruz. Uykuya dalışımız beynimizdeki küçücük bezin kimyasal uyarıları sayesinde olur. Vücut saatimiz, gündüzleri aktif olmak, geceleri dinlenmek üzere ayarlanmıştır. Hava kararırken beyin epifizi melatonin adı verilen ve ana görevi vücut saatini ayarlamak olan bir hormon salgılar. Melatonin gece saat 23.00 ile 03.00 arasında en üst seviyeye çıkar. İnsan gerçekten derin bir uykuya dalmışsa, diğer hormonlar faaliyete geçer ve sabah keyifli uyanmamızı, günümüzü dengeli, huzurlu, aktif ve verimli geçirmemizi sağlar. En iyi besindir.

Uyku ile doğal detoks : Uyumamızı sağlayan melatonin hormonu çok güçlü bir antıoksidandır. Gece boyunca vücudumuzdaki tüm hasarları onarmaya çalışır. Diğer antı-oksidanların etkisini de artırır. Bu nedenle anti-oksidanları yatarken almamız son derece yararlıdır. Bağışıklık sistemimizin en iyi besini ise uykudur. Doğal detoks.

Uyku bir gençlik iksiridir. Uyku sorunları olan bir insanın cildi hızla değişir, yüzü ve vücudu çöker, çeşitli hastalıklar baş gösterir ve cinsel yaşamı bozulur. Ortalama 40-50 yaşlarında beyin epifizinin faaliyeti yavaşlar. Uyku kalitesi bozulur ve bağışıklık sistemi de zayıflamaya başlar. Önlem alınmazsa, bu gerilemeyi diğer yaşlanma belirtileri ve hastalıklar takip eder. Yaşlı insanlar uyku uyuyamamaktan yakınırlar. Çünkü yaşımız ilerledikçe melatonin üretimi azalır. Esasen kanımızdaki melatonin miktarı biyolojik yaşımızı gösteren önemli bir ölçüdür.

(Visited 130 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 7 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.