Uykusuzluk Neden Olur? Uykusuzluk Nedenleri Nelerdir?

Uykusuzluk için, uyuma alışkanlıklarınız, yaşam tarzı tercihleriniz ve tıbbi durumlar olmak üzere birçok olası neden sayılabilir. Bazı nedenler hafiftir ve kendi kendine bakımla iyileşir, ama bazı nedenler için tıbbi yardım almanız gerekebilir.

Uykusuzluğun nedenlerini şöyle sıralayabiliriz.

Uykusuzluk Nedenleri :

* Yaşlanma,
* Uyumadan önce çok fazla uyarı (televizyon seyretmek, video oyunları oynamak veya egzersiz yapmak gibi)
* Çok fazla kafein tüketmek,
* Gürültüyle ilgili problemler,
* Rahatsız bir yatak odası,
* Heyecanlanma,
* Gündüz çok fazla uyuma,
* Güneş ışığına maruz kalmama,
* Sık idrara çıkma,
* Fiziksel ağrı,
* Stres ve sıkıntı,
* Çalışma saatleri,
* Depresyon,
uykusuzluk2* Efedrin veya fenilpropanolamin içeren ilaçlar ve tiroid ilaçları reçeteli ilaçlar,
* Saat farkı,

* Bazı kişilerde uykusuzluk nedeni bir uyku bozukluğudur. Uyku apnesi üst havayollarınızdaki bir tıkanıklığın gece boyunca solunumunuzda duraklamaya neden olup bir boğulma sesiyle sık sık uyanmanıza neden olduğu bir hastalıktır.

* Rahatsız bacaklar sendromu da uyuma zorluğunu tetikleyebilir. Bu durum bacaklarınızda karıncalanma veya ağrı gibi rahatsız edici hislere neden olur. Bu hisler bacaklarınızı istirahat ederken sürekli hareket ettirir ve bu ise uykunuzu bozabilir.

* Gecikmiş uyku ritim bozukluğu uykuyu etkileyebilen başka bir hastalıktır. Bu bozukluk 24 saatlik uyku ve uyanıklık döngünüzde bir gecikmeye neden olabilir. Gecenin ortasına yani saat 02:00 ile 06:00 arasına kadar kendinizi uykulu hissetmeyebilir veya uyumayabilirsiniz. Bu uyku döngüsü sabah iş veya okul için erken kalkmanızı zorlaştırır ve gündüz kendinizi yorgun hissetmenize yol açar.

* Uykusuzluk bebeklerde de olabilir. Yeni doğan bebeklerin gece boyunca birçok kez uyanması normaldir. Ancak çoğu bebek altı aylık olduktan sonra gece boyunca uyurlar. Daha büyük bir bebekte uykusuzluk belirtileri varsa, bunun sebebi, hastalık, açlık, gaz şikayeti, diş çıkarmadan dolayıdır.

(Visited 50 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 10 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.