Uyumayı veya Uykuya Geçmeyi Engelleyen Alışkanlıklar

Rahat ve sağlıklı bir uyku hem fiziksel, hem de psikolojik sağlığımız için çok önemlidir. Rahat bir uyku, yorgunluğumuzu atarak dinlenmemizi sağlar. Ertesi gün için enerji depolar ve vücudun fonksiyonlarını yerine getirebilme olanagı sağlar.

Günümüzde, yoğun yaşam tarzı, teknoloji ve diğer faktörler uykumuzun kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. Bu da bir çok sağlık problemine yol açmaktadır.

Ayrıca, bazı alışkanlıklarımız da uykumuzu etkileyerek, güne, uykusuz başlamamıza neden olmaktadır. Şimdi bu makalemizde, rahat bir uykuyu engelleyen ve kaçınmamız gereken alışkanlıklara yer vermek istedik.

Uykuyu Kaçıran Alışkanlıklar

Geç Saatlere Kadar Çalışmak : Bu durumu alışkanlık haline getirmeyin. Yoksa uykusuzluk, anksiyete, sinir ve konsantrasyon problemleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Problemler Hakkında Konuşmak : İyi bir uyku için bu meseleleri sabah konuşmak daha mantıklıdır. Gece yatmadan önce kişisel problemleri ve stresli durumları tartışmak sizi uykuya dalmaktan alıkoyar. Yatmadan önceki stres ve aşırı uyarılma uykunuzda eksikliğe yol açar. Bu durum, parasomni olarak da bilinmektedir.

tabletYoğun Antrenman : Akşam genellikle herkese egzersiz yapmak için en iyi zamandır. Fakat eğer egzersiz çok yoğun ve sert ise, uyku kaliteniz bozulabilir.

Elektronik Aygıtlar : Telefon, tablet, bilgisayar hatta televizyon ışığı bile uykunuzu bölerbilir, bu da melatonin denilen uyku hormonunun salgılanmasına engel olur. Uzmanlar elektronik aygıtları uyurken yatak odasından başka yerde tutmamızı ve yatmadan en az 1 saat önce bunlarla ilgilenmeyi bırakmanızı öneriyor.

İlaçlar : Yatmadan önce alınan bazı ilaçlar da uyku kalitenizi etkileyebilir. Eğer böyle bir durum yaşanıyorsa, doktorunuza danışıp başka alternatiflerin olup olmadığını sorun. Örneğin, antidepresanlar uykuyu iyi yönde de etkileyebilir, kötü yönde de. Uyku ilaçları alışkanlık haline gelebilir, bu da uykunuzu etkiler. Ağrı kesiciler midenizin rahatsız olmasına sebep olur, bu da uykunuzu bölebilir.

Alkollü İçecekler : Alkol tüketmek uykulu hissetmenizi sağlıyor olabilir, fakat alkol bir kez metabolizmanıza girdiğinde, vücudunuzun uykuda geçireceği REM süresini kısaltmaya başlar. REM uykusu ise, vücudunuzun kendini yenilediği evredir. Uyku döngüsünün bozulması yorgun hissetmenize ve ertesi gün konsantrasyon sorunları yaşamanıza sebep olur. Ek olarak, alkolün diüretik özelliği vardır, bu da uykunuzun ortasında tuvaletinizi yapmak için uyanmanız demektir.

Sigara : Sigaranın içindeki nikotin, güçlü bir uyarıcıdır. Bu, nikotin içeren bütün ürünler için geçerlidir, sigara, nikotin bantları, pipo vs.

Kahve ya da Çay : Kahve ve çay vücutta uyarıcı etki yaratır ve bunları akşam tüketirseniz uyuyamazsınız. Bu içeceklerin de diüretik özelliği vardır, ve sizi uykunuzdan uyandırıp tuvalete götürebilir. Çay da kahve de kafein içerir, bu madde de sizi gece boyu ayakta tutacaktır.

Baharatlı ve Yağlı Yiyecekler : Yatmadan önce baharatlı veya yağlı yiyecekler yemek reflü ve diğer mide problemlerine davetiye çıkarabilir. Uzmanlar akşamları bu yiyeceklerden uzak durmanızı öneriyor. Bunun yerine, hafif yiyecekler yiyerek vücudunuza sindirme şansı verebilirsiniz. En geç, yatmadan  2 saat önce hafif yiyecekler yenilmelidir.

(Visited 32 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 12 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.