Varis Nasıl Önlenir?

Varis; toplardamarların ileri derecede genişlemesiyle ciltte kötü görünüme neden olan, ilerleyici ve yaşamı olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır.

Genelde, kalıtımsal bir hastalıktır. Ancak, uzun süre ayakta kalmak veya oturmak, sıcak ortam, sigara ve alkol kullanımı, yüksek topuklu ayakkabılar, dar kıyafetler, lifli gıdaların tüketilmemesi rahatsızlığı artıran sebeplerdir.

Daha bacakları etkileyen bir rahatsızlıktır. Bacaklarda şişme, yanma, kramp ve şiddetli ağrılara neden olan bu rahatsızlığı yaşantımızda ve beslenme şeklimizde yapacağımız bazı değişiklikler ile önleyebiliriz.

Varisi Önlemenin Yolları :

* Bol bol balık yiyin.

* Kiraz, böğürtlen gibi meyveler bolca tüketin.

* Zencefil, soğan ve sarımsak tüketin.

* Kabız olmamak için lifli gıdalar tüketin. Kabız durumu, toplardamara binen yük nedeni ile varis oluşumu hızlanır.

* Şeker, dondurma, kızarmış gıdalar, cips, tütün, tuz ve alkolün aşırı tüketiminden uzak durun.

* Yürüme, yüzme ve bisiklete binme gibi bacak baldır kas pompasını çalıştıran egzersizler yapın.

varis icin* Yaşınıza ve boyunuza uygun vücut ağırlığını muhafaza edin. Aşırı kilo, bacaklarda toplardamarlara binen yükü artırır. Bu durum varis oluşumunu hızlandırır.

* Dar giysilerden uzak durun. Bu tür giysiler, sağlıklı dolaşıma engel olur. Özellikle, bel bölgesinde yaptığı bası nedeni ile dar kemer ve dar pantolon kullanımından vazgeçin.

* Günde en az bir defa, her iki bacağınızı kalp seviyenizin üzerine kaldırıp, 20 dakika süre ile ayaklarınızı dinlendiriniz. Bu sayede, yer çekimi nedeniyle bacak toplardamarlarında oluşan kan birikmesi engellenmiş olur.

* Uzun süre ayakta sabit olarak veya oturma pozisyonunda kalmayın. Bacak bacak üstüne atmayın. Ağır yük kaldırmayın. Tüm bu durumlarda, bacak toplardamarlarına yük binecek ve baldır kas pompası yeterli olarak çalışmamaktadır.

* Eğer masa başı bir işiniz varsa, uzun süre oturmamaya ve belli aralıklarda ayağa kalkıp dolaşmaya özen gösterin. Benzer şekilde, çalışma pozisyonunda bacaklarınızı gerip gevşeterek, baş parmaklarınızı oynatarak, kan dolaşımına katkıda  bulunun.

* Televizyon seyrederken veya kitap okurken, bacaklarınızı yukarı kaldırın, dolaşıma katkıda bulunun.

* Varisleri kaşımayın. Enfeksiyon oluşabilir.

* Aralıklı olarak bacaklarınıza soğuk duşla masaj yapın.

* Her banyo sonrasında, bacaklarınıza yumuşatıcı krem sürerek, hem cildin beslenmesini sağlayın hem de sağlıklı dolaşımı masaj yolu ile sağlayın.

(Visited 36 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 7 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.