Varis Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Doku ve organlarca kullanılmış kirli kanın temizlenmesi için kalbe gitmesi gerekir. Bu görev toplardamarın görevidir. Ama toplardamarın bu görevi biraz zahmetlidir. Bacak baldır kaslarının ve toplardamar içindeki kapakçıkların düzgün çalışması sonucu kan, ayaktan kalbe, dolaşım başarı ile sonuçlanabilir.

Ancak, damar içindeki kapakçıklar düzgün çalışmayınca, kan damar içinde birikmeye başlar. Bu birikim sonucunda da damar şişer ve cilt yüzeyinden görünür hale gelir. İşte bu duruma varis denir.

Varis, genellikle bacaklarda ortaya çıkar. Ancak vücudun diğer bölgelerinde de oluşabilir. Kadınlar ile sürekli oturan veya sürekli ayakta durulan meslek gurupları varise yatkındır. Varisin en önemli sebebi hareketsiz yaşam tarzıdır.

Şimdi,

Varise sebep olan durumları da şöyle sıralayabiliriz.

* Spor yapmamak, hareketsiz kalmak,
* Mesleki durumlar sebebiyle sürekli ayakta kalmak ve ya sürekli oturmak,
* Sıcaklık derecesi yüksek yerlerde uzun süre yaşamak,
* Sigara ve alkol kullanma,
* Karaciğerde meydana gelen rahatsızlıklar,
* Toplardamarda oluşan tıkanıklıklar,
varis tedavisi2* Vücuda uygulanan sıcak su banyoları ve benzer durumlar,
* Aileden gelen kalıtsal durumlar,
* Hamilelik sonucu oluşan durumlar,                                             Yaşın ilerlemesi ile yaşanan, menopoz ve andropoz dönemleri.                                                                                                                                                                                                         Varisin tedavisinde, öncelikle, neden kaynaklandığı bilinmelidir. Sebebe göre tedavi uygulaması yapılır. Tıpta varis için farklı tedavi yöntemleri vardır.

Varis için Uygulanan Tedavi Yöntemleri :

Kompresyon Tedavisi : Varisi olan kişiye özel yapılmış bir çorap giydirilir. Bu çorap varis çorabı adı altında kolayca bulunabilir. Varisin olduğu yere baskı yaparak genişleyen kısımları daraltır ve kapakçıkların tam kapanması sağlanır.

Lazerle Tedavisi : Genelde, küçük kılcal damarlardan oluşan varisler için uygulanır. Lazer ışını ile damar içindeki kan ısıtılır ve kurutulur. Büyük varisler için de kullanılmaya başlanan bu yöntem ülkemizde birkaç merkezde yapılmaktadır.

Ameliyat : Dikiş atılmasına gerek kalınmadan sorunun olduğu damara dışarıdan müdahale edilmesidir. Günümüzde pek uygulanmamakta ve lazer tedaviye yerine vermiş durumdadır.

İğne Tedavisi : Toplar damara batırılan bir iğne ile içeri damar yüzeyini aşındıran bir madde verilir. Madde verildikten sonra vakum uygulanılarak damarın çeperlerinin yapışması sağlanır. Yapışan bu damar zamanla görevini yitirir ve kan akışını diğer damarlara devrederek varisi ortadan kaldırır.

(Visited 26 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 8 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.