Varis Nedir? Nasıl Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Varis, deri altındaki toplardamarların genişlemesine ve şişmesine denir.

Genellikle, vücudun en fazla basınç altında kalan bölgesi olan bacakların alt kısımlarında görülen varis, yalnızca estetik açıdan değil, sağlık açısından da önlem almayı gerektiren bir rahatsızlıktır.

Varis, damarların deri yüzeyinde görünür hale gelip morarması ile kendini gösterir. Ayak bileklerinde şişlikler oluşabilir. Uzun süre ayakta kalındığında bacaklarda ağrı ve karıncalanma hissedilir.

Normalde, atardamarlar tarafından doku ve organlara taşınan oksijenli kan, kullanıldıktan sonra ven adı verilen toplar damarlar tarafından kalbe taşınır. Her organın kendine ait, kirli kanı taşıyan bir
toplardamarı bulunur. Hepsinde olmasa da, genelde, bu damarlarda kanı kalbe doğru yönlendiren ve geri kaçmasını engelleyen kapaklarda mevcuttur.

varis1Kanın, yerçekimine karşı, ayak parmaklarından başlayarak yukarı doğru kalbe geri dönmesi, bir nehirin tersine akması kadar zor. Atardamarlarda kanı pompalayan kalptir. Toplardamarlarda bu görevi, bacaklarda kas pompası adını verdiğimiz baldır adeleleri üstlenir.

Özellikle, diz altındaki baldır adeleleri, yürürken kasılır. Kirli kanın büyük kısmını taşıyan kaslar

arasındaki iç toplar, damarları sıkıştırarak, kanın kalbe doğru ilerlemesini sağlar. Kapaklarda kanın geri kaçmasını engeller.

Varis, özellikle, bacaklarda, bu mekanizmanın bozulması sonucunda toplar damarların belirginleşerek genişlemesi ve kıvrımlaşmasıdır.

(Visited 27 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 5 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.