Varis ve Variste Yaşanılan Sıkıntılar

İnsan vücuduna kan, atardamarlar ve toplardamarlar tarafından taşınır. Atardamarlar, oksijen yüklü kanı kalpten, doku ve organlara taşır. Toplardamarlar da karbondioksit yüklü kirli kanı, temizlenip oksijen yükleneceği akciğerlere gönderilmesi için kalbe geri taşır.

Yalnız, bu iki sistem arasında baya bir fark var. Biri kolay diğer ise, biraz zahmetli.

Atardamar sisteminde, kan, kalbin pompalama gücü ve yer çekimi sayesinde damarlardan kolayca akar.

Toplardamar siteminde ise, kan, sadece kasların kasılmalarından doğan güç ile ve yerçekimini yenerek bacaklardan kalbe taşınır.

Toplardamar sistemi de ikiye ayrılır. Yüzeydeki ve derinlerdeki toplardamarlar. Derinden geçer toplardamarlar görünmez ama yüzeydeki toplardamarları görebiliriz. Çünkü, derinin hemen altındadır.

Yüzeyden geçen toplardamarlar, büyük ve küçük varis damarlarıdır. Büyük varis damarları topuktan bacağın içinden kasıklara doğru uzanır. Küçük varis damarları ise bacağın arkasından topuktan diz oyuğuna uzanır.

varis-sıkıntıBu iki toplardamardan ağacın dalları gibi damar ağları çıkar. Her damarın ucunda kapakçık vardır. Bu kapakçık, bacak kaslarının hareketiyle bacağın üst bölümlerine ve yüzeydeki toplardamarlardan derinlere giden kanın geri dönmesini engeller.

Bu kapakçıklar, görevini yapamayınca, kan yüzeydeki toplardamarlarda birikir. Onları şişirir, bükülmesine ve ağrılara neden olur. Bu durum, varis oluşumudur.

Varisin Sıkıntıları :

Varisler, ciltte görülen kozmetik sorunlara yol açabildiği gibi, uzun süre ayakta durulduğunda giderek artan bacak ağrısına neden olur. Bu ağrı, başlangıçta dinlenmeyle ya da ayakları yukarı kaldırmakla, azalırken, zamanla, sürekli istirahat ister.

Ağrının dışında, bacaklarda dolgunluk hissi, kramplar, iğnelenmeler, renk değişiklikleri ve ayaklarda şişkinlik ortaya çıkar.

Varisler ilerledikçe yakınmalar artar, cilt altında kanamalar, genişlemiş damarlarda pıhtılaşmalara, akciğere pıhtı atmasına, damarların iltihaplanmasına ve iyileşmeyen ülsere yaralara yol açabilir.

(Visited 25 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 7 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.