Kategoriler

Vertigo İçin Bitkisel Tedavi

Bir çeşit baş dönmesi olan vertigo, son yıllarda sıklıkla karşımıza çıkıyor. Ancak, zaman zaman, belirtisi baş dönmesi olan başka hastalıklarla karıştırılabiliyor. Vertigoyu diğer baş dönmelerinden ayıran en belirgin özelliği, siz sabit dururken çevrenizdekilerin size dönüyor izlenimi vermesidir.

Farklı çeşitleri bulunan vertigoda baş dönmesine zaman zaman kulakta çınlama, işitme kaybı, mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler de eşlik edebiliyor.  Vertigo, özellikle, stres altında ve yoğun çalışanlarla bağışıklık sistemi kuvvetli olmayan kişilerde daha çok görülüyor.

Vertigo ataklarının arka arkaya yaşanması ise, tansiyon, kolesterol, diyabet, kalsiyum eksikliği, damar sertliği, beyin tümörü, iç kulak iltihabı, baş ve boyun yaralanmaları gibi pek çok nedene bağlı olabilir.

Vertigoda en belirgin rahatsızlık baş dönmesidir. Böyle bir durumda hasta hemen oturmalı veya olduğu yere uzanmalıdır. Oturma pozisyonunda baş bölgesini bacakların arasına koymalı ve beyne kan akışını sağlamalıdır. Uzanma pozisyonu beyne daha fazla kan gitmesine yardımcı olur. Oturmak ya da uzanmak vücudun dengesini düzenlediği için hastanın daha fazla zarar görmesini de engellemiş olur.

Vertigo tanısı olan hastaların kullanması gereken ilaçlar hastaya çok yakın yerlerde bulunmalı ki, atak sırasında hemen alıp tedavisine başlayabilsin.

Ayrıca, vertigo hastaları, vertigo şikayetlerini hafifletecek, yan etkisi olmayan ev ilaçları da kullanarak da rahatlayabilir. Evde uygulanacak vertigo tedavilerini şöyle sıralayabiliriz.

Vertigo Şikayetlerini Hafifleten Bitkisel Tedaviler

Biber ve limon : Rahatsızlık nüksedince, 1 bardak sıcak su içine tuz ve karabiber eklenip karıştırılır. Bu karışımın içine bir limon sıkılır ve vertigo ataklarını daha kolay atlatmak için içilir.

bektasi1Bektaşi üzümü, kişniş tohumu : 1 bardak su içine 1 çay kaşığı bektaşiüzümü tozu konur ve içilir. Ayrıca, hastalığın belirtilerini hafifletmek için, 1 bardak suyun içerisine 1 çay kaşığı kişniş tohumu ilave edilir ve gece boyunca bekletilir. Ertesi sabah süzülen bu suyun içine, yarım çay kaşığı Bektaşi üzümünün suyu eklenir ve içilir.

Kereviz suyu : Kereviz, mutfak robotundan geçirilerek konsantre suyu çıkarılır ve buzdolabında saklanabilir. Rahasızlık belirtileri hissedilince, yarım bardak kadar kereviz suyu içilmesi rahatlatacaktır. Kereviz suyu, vücuttaki düşük kan seviyesini düzenleyerek, hastaya rahatsızlık veren baş dönmesini geçirecektir.

Zencefil : Baş dönmesi ve mide bulantısı için muhteşem bir çözümdür. Baş dönmesi sırasında bastırılmış kan akımının yükselmesini sağlayan zencefil tedavi için, meyve suyu ya da ham olarak kullanılır. Hatta, aralıksız yaşanan vertigo hastalığı için, zencefil tabletlerinin takviye olarak alınabilir. Zencefil çayıda  çok hızlı ve olumlu sonuç gösterir.

Zencefil çayı yapmak için, küçük parçalar halinde kesilmiş birkaç zencefil kökü, 1 bardak kaynar su içerisine ilave edilir ve yaklaşık 5 dakika demlendikten sonra içilir.

Ginko bilboa : Bu bitki. Vertigo şikayetleri olan, baş dönmesi, mide bulantısı, baş ağrısı ve diğer semptomlarını hafifletmek için oldukça etkilidir. de etkileri vardır. İç kulak içindeki dengeyi sağlar ve beyne kan akışını destekler. Ginko Bilboa tablet ve sıvı olarak da kullanılabilir.

Tahin tedavisi : 2 yemek kaşığı susam yağı biraz ısıtılır. İçerisine yarım çay kaşığı ince toz kakule ve tarçın ilave edilir. Baş bölgesine bu karışım sürülür ve 10 dakika beklenir. Karışım, beyne kan akışını destekleyerek, baş dönmesi ve bulantıyı hafifletir.

Badem : Tedavi için, 1 bardak sıcak suya, yarım tatlı kaşığı badem tozu atılır ve karıştırılır. Sonra bu karışık içilir. Uyarıcı bir içecektir. Baş dönmesi ataklarını hafifletir.

Soğuk su içmek : Vertigo atağı başladığında, yaklaşık 3 bardak soğuk su içmek olumlu etki yaratır.

Konsantre olmak : Vertigo kaynaklı bulantı ve baş dönmesi yaşanması sırasında gözler kapalı tutulmamalıdır ve sabit bir nesneye tamamen konsantre olmaya çalışılmalıdır. Baş dönmesi belirtisi geçinceye kadar gözler iki dakika nesne üzerinde yerleşmiş olarak tutulmalı.

Vertigo çevre tarafından algılanamayan bir hastalıktır. Ancak hasta için çok sıkıntı yaratan vertigo için önerilen bu temel ev ilaçları ile hastalık belirtileri hafifletilebilir.


YORUMLAR