Vertigo için Risk Faktörleri Nelerdir?

Baş dönmesi olarak bilinen ‘vertigo’, vücudun denge sistemlerinden yanlış uyaranlar gelmesi veya doğru uyaranların yanlış algılanmasıyla ortaya çıkan dengesizlik halidir.

Vücudumuzda denge mekanizması nasıl çalışır? önce bu konuyu anlatmak isteriz.

Vücudumuzun dengesi beyincik tarafından yönetilir. Beynin en alt kısmında yer alan beyincik, gözler, iç kulaklar, boyun ve omurilikten simetrik bir bildirim alarak dengeyi sağlar. Gözler ortama göre nasıl durulduğunu, iç kulaklar başın pozisyonunu, boyun ve omurilik ise vücudun pozisyonunu beyinciğe bildirir.

Bu sinyaller sağdan ve soldan simetrik olarak geldiğinde insanın dengesinde bir sorun yaşanmaz. Ancak herhangi birinin simetrisi bozulduğunda kişide şikayetler ortaya çıkıyor. Bu üç sistemin simetrisinin birden bozulması ise vertigo durumudur. Vertigo, etrafın ya da kendisinin ‘fırıl fırıl dönmesi ’ şeklinde kendini gösterir.

Şimdi gelelim esas konumuza.

Vertigo için Risk Faktörleri :

* Baş yaralanmaları vertigo oluşum riskini artırabilir.

* Bazı antiseptil ilaçlar, tansiyon ilaçları, antidepresanlar ve hatta aspirin gibi farklı ilaçlar da vertigo oluşum riskini artırabilir.

*vertigo-riski İnme riskinizi artıracak herhangi bir şey (yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı, diyabet ve sigara içimi) vertigo oluşum riskini de artırabilir.

* Bazı kişiler için içki kullanımı baş dönmesine vertigoya neden olabilir.

* Yaşlı kadınlarda vertigonun ortaya çıkma riski biraz daha yüksektir.

* Stresli yoğun çalışma temposu vertigo riskini artırır.

* Sağlıksız beslenme de vertigo riskini artırır. Sağlıksız beslenme ile yoğun stres birleşince bağışıklık sisteminin bozulmasına bu durumda vertigonun oluşmasına neden olabilir.

Kısaca özetlemek gerekirse; Vertigo belirtileri genelde 50 yaş ve üzeri kişilerde meydana gelmektedir. Ayrıca; vertigo oluşumu kadınlarda, erkeklere göre daha fazla görülmektedir. Kafaya alınan hasarlar ile kulağın içindeki organların dengeleri bozulabiliyor. Kafa darbelerinin yanı sıra nöbet karşıtı alınan ilaçlar, kan basıncı ilaçları, antidepresanlar ve hatta aspirin bile vertigo oluşumuna yol açabilir. Ayrıca, felç riskini arttıran her şey vertigo riskini de arttırabiliyor. Bazı kişilerde alkol kullanımı da vertigo yol açabilir. Stres, yoğun çalışma, sağlıksız beslenmede vertigonun meydana gelmesinde etkendir.

(Visited 12 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 3 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.