Kategoriler

Vertigo Nasıl Bir Hastalıktır?

Vertigo; baş dönmesi ve hareket kabiliyetinin kaybolması durumudur.

Vertigo belki bir hastalık olarak düşünülmektedir, ancak; Vertigo bir hastalık değil, altta yatan başka bir hastalığa vücudun vermiş olduğu bir tepkidir. Yani; Vertigo, var olan hastalığın belirtisidir.

Vertigo, çok hafif bir şekilde, baş ağrısıyla birlikte baş dönmesi şeklinde görülebileceği gibi, kişiyi yatağından ayağa kaldıramayacak kadar şiddetli de seyredebilir.

Genellikle kişide hafif sarhoşluk durumuna benzer bir tablo meydana gelmektedir. Dengesizlik ve ayakta duramama gibi hisler mevcuttur. Bu belirtiler kişide, korku yaratacağından dolayı uzun süre tedavi edilmediği taktirde psikolojik bir takım sorunlarında ortaya çıkabilir. Kişide korku ve çaresizlik durumları görülebilir.

Vertigo, kişinin dengesini kaybetmesine neden olan bir durumdur. Vücutta dengeyi, iç kulakta bulunan denge sistemi, görme yapısında bulunan denge sistemi ve kas-iskelet yapısındaki denge sistemi sağlar. Bu üç denge sisteminde meydana gelebilecek problemler ise, vertigoya neden olabilir.

vertigo2İç kulak yapısında, üç tane yarım daire şeklindeki kanallar ve bu kanalların ucunda iki ufak torba bulunmaktadır. Yarım daire şeklindeki bu kanalların içerisinde ise özel bir sıvı yer almaktadır. Kafamızı sağa ve sola hareket ettirdiğimiz zaman bu kanalların içerisindeki sıvı da yer değiştirir. Bu işlem ters
yönlü olarak çalışmaktadır. Kişi kafasını sola çevirdiğinde sıvı sağa, kafasını sağa çevirdiğinde ise sıvı sola doğru hareket etmektedir. Bu hareket esnasında kulağın içerisinde bulunan duyu hücreleri basıncı algılayarak sinirlere bir uyarı gönderir ve bu uyarı beyine iletilir. Beyinde insan dengesini sağlar.

Görme yapısında bulunan bir takım sinirler, göz bebeğinin içerisinden başlayarak beyin yoluna kadar devam eden bir sinirsel yapıdır. Bu sinirsel yapı sayesinde, vücut dengesi sağlanır.

Kas-iskelet yapısıyla sağlanan denge sistemi, kas, eklem ve tendon bölgelerinde yer alan alıcılar ve bu alıcıların meydana getirdiği bir takım uyarılar beyine iletilen bir sinirsel yapıyı oluşturmaktadır. Bu alıcılar insan vücudunun uzay içerisinde konumunu fark etmesine ve dengeyi sağlayabilmesine yardımcı olmaktadır.

İşte; bu üç sistemden birinde, herhangi bir deformasyon meydana gelirse, vertigo durumu kaçınılmaz olur.

Vertigonun diğer nedenleri ise; baş pozisyonunun durumu, iç kulak tansiyonu olan menier hastalığı, yüksek tansiyon, kalp ve damar rahatsızlıkları, merkez sinir sistemi bozuklukları, iç kulaktan beyine kadar uzanan sinirlerin iltihaplanması, orta kulak iltihabı, kulak içerisinde sürülen yan etkisi bulunan ilaçlar, yaşlılık, migren, boyun kirençlenmesi, boyun fıtığı ve bir takım psikiyatrik sebeplerdir.

Burada altını çizerek söylememiz gereken husus; vertigo, ciddiye alınması gereken önemli bir sağlık sorunu olup, nöroloji veya kulak-burun-boğaz hekimine başvurulması gerekir.

 

 


YORUMLAR