Vertigo Nasıl Önlenir veya Nasıl Engellenir?

Baş dönmesi olarak tanımlanabilen her durum vertigo belirtileri arasında yer alabilir.

Vertigonun en önemli belirtisi, dönme duygusu olduğundan hastalar dairesel biçimde bir dönme hareketi hissetmektedirler.

Vertigo’nun şiddetli bir hal aldığı durumlarda ise kişinin hareket edemediği, baş dönmesinin yanı sıra mide bulantısı, kusma ve düşme sorunları yaşadığı görülebilir. Sağa, sola, öne veya arkaya doğru itiliyor gibi olma, durup dururken aniden yere düşme şikayetleri de denge sisteminden kaynaklanır.

Bu anlatımlardan anlaşılacağı üzere, Vertigo, ciddiye alınması gereken çok önemli bir rahatsızlık olup, kişinin de bir takım önlemleri almasında fayda var diyor ve bunları şöyle sıralıyoruz.

Vertigodan Korunmak için:

* Stresten uzak durun,
* Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirin. Sağlıklı beslenin ve doğal ve organik ürünler tüketin. Güne yumurtayla başlayın ve sabah kahvaltısında her sabah 1 ya da 2 köy yumurtası yiyin. Günde toplam bir avuç ceviz, badem, fındık ve fıstık yiyin. Günlük süt tüketin. Protein içerikli gıdalar tüketin.
*protein D vitamini takviyesi alın. Mümkün olduğu kadar güneşlenin. Sağlıklı bir vücut için D vitamini çok önemlidir.

* Tuzu azaltın. Tuz iç kulaktaki sıvı artışına neden olup vertigoyu tetikleyebiliyor. Bu nedenle tuzu azaltın.
* Bol su için. Vücuttaki su tuz dengesini korumak için bol bol su için. Ama çay ve kahve gibi içeceklerden uzak durun. Çünkü bu tarz içecekler de iç kulakta sıvı artışına neden olabiliyor.

* Spor yapın. Sporun her alanda olduğu gibi vertigoda da önemi büyüktür. Sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan spora hayatınızda mutlaka yer verin. Ancak ani hareketler barındıran ağır sporlardan uzak durun.
* Başınızı hızlı sağa sola çevirmeyin.
* Lunaparklardaki oyuncaklardan uzak durun.
* Hızlı araba kullanmayın.

(Visited 6 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.