Kategoriler

Vertigo Neden Olur? Belirtileri Nasıl Olur?

Vertigo, baş dönmesi ve denge kaybı olarak tanımlanır.

Vertigo, iç kulak ve sinir sisteminde meydana gelen hastalıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır.

Bu rahatsızlığa neden olabilecek hastalıklar ve diğer durumlar, işitme ve denge organı olan kulağın denge kısmı ile ilgili tüm hastalıkları ve yakınmaları kapsar.

Vertigo da yaşanan baş dönmesinde, kişi, etrafındaki eşyaların kendisinden bağımsız olarak döndüğü hissini yaşar. Genellikle kadınlar arasında sık görülen bu rahatsızlık, 15-20 saniye olabileceği gibi günlerce kişiyi yatağa bağımlı bir hale getirebilir.

Vertigo oluşum nedenine göre üçe ayrılır. Bunlar;

Kulak İçindeki Kristallerin yerinden oynaması ile oluşan vertigo: Yorgunluk ve strese bağlı olarak kulak içindeki kalsiyum ve mineral kristalleri yerinden oynayabilir. Kulak içerisinde salyangoz bölgesine dağılan bu kristaller baş dönmesine neden olur. Baş dönmeleri daha kısa sürer. 15-20 saniyelik ani baş dönmeleri yaşanır.

Kulaktaki denge sıvısında artış yaşanarak oluşan vertigo: Yüksek miktarda tuzlu gıda tüketilmesi, vücudun susuz kalması ve sağlıksız beslenme zamanla iç kulakta bulunan denge sıvısının artmasına neden olabilir. Bu durum baş dönmesine neden olur ve iç kulaktaki denge sıvısının artması baş dönmesi ile birlikte kulak çınlamasına neden olur.

Vvertigo6irüslerin sinir uçlarında iltihaplanmaya neden olmasıyla oluşan vertigo:  Kişinin hava yoluyla aldığı virüsler denge sinirlerinde iltihaplanmaya neden olabilir. Bu durum uzun süreli baş dönmelerine ve kusmaya neden olabilir.

Genel olarak vertigonun en önemli belirtisi; baş dönmesidir. Baş dönmesinin süresi 1-2 dakika boyunca sürebilir. Ancak kimi hastalarda baş dönmelerinin süresi aralıklarla daha uzun olabilmektedir. Bu uzunluk birkaç saati bulabilir.

Vertigo belirtisinde, baş dönmesine eşlik eden kulak çınlamaları yaşanır. Hatta kısa süreli işitme kayıpları da yaşanabilir.

Vertigonun bir diğer önemli belirtisi denge kaybının yaşanmasıdır. Baş dönmesiyle birlikte kişi hareket edemez düşecek gibi olur. Kısa süreli bilinç kaybı da yaşayabilir.

Ayrıca vertigo kaynaklı baş dönmeleri çok şiddetli olduğunda, kusma, mide bulantısı ve soğuk ter dökme gibi belirtiler de görülebilir.


YORUMLAR