Kategoriler

Vertigo Nedir ve Neden Olur? Vertigo Tanısı veya Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vertigo bir hastalık olarak kabul edilmeyen, aksine, ciddi bir hastalığın bile belirtisi olabilecek bir sağlık sorunudur. Vertigo, kendini baş dönmesi şeklinde gösterir.

Hastaların bunu bir hastalık olarak kabul etmesi oldukça hatalıdır. Bu bir baş dönmesidir. Aynı; ağrı, bulantı, uyuşma gibi vücudun verdiği bir tepkidir. Baş dönmesi, baş ağrısından sonra en fazla görülen ve hastayı olumsuz etkileyen bir yakınmadır.

Bu arada, baş dönmesi pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Vertigo Neden Olur? Baş Dönmesi Neden Olur?

İnsanda denge beyin, beyincik, omurilik, iç kulak, sinirler gibi sistemlerde ya da organlarda sağlıklı bir çalışmayla sağlanır. Bu organlarda ve sistemlerde oluşan bozukluklarda dengesizlik ve baş dönmesi etkileri görülür.

Baş dönmesinin en fazla görülen nedeni, iç kulakta dengenin sağlanmasını sağlayan yarım daire kanallarının doğru çalışmamasıdır. Kanallar içindeki yapıların yerinden oynaması, kanalları tıkaması hastada baş dönmesi, dengesizlik, bulantı ve kusma etkisi yaratabilir.

Yine bu kanallardaki sıvının artması burada şişmeye neden olacağından aynı etkileri gösterebilir. Bu durumda, hastada, meniere hastalığı oluşur.

Hasta bazen grip, nezle gibi hastalıklardan sonra etkilenerek, denge sinirinin etkisiyle baş dönmesi yakınmaları gelişebilir.

Beyincik beynin alt taraflarında yer alan ve omurilikle birlikte devam eden beyin sapıyla birlikte dengeyi sağlayan merkezlerdir. Buralarda meydana gelen kanama, damar tıkanması ya da multipl skleroz Skleroz (MS) olarak adlandırılan ve sinir kılıflarının harabiyeti ile kendini gösteren rahatsızlıklarda hastalarda baş dönmesine yani vertigoya neden olabilir.

vertigoVertigo Tanısı Nasıl Konur?

Baş dönmesi şikayeti ile doktora giden hastaların her şeyden önce iyi dinlenmesi gerekir. Yaşanan baş dönmesinin şekli, bunun ne kadar devam ettiği, hangi zamandan beri etkili olduğu, başın hareketleri ile baş dönmesinin oluşup oluşmadığı, baş dönmesi ile birlikte kulak çınlaması, dengesizlik, bulantı ve kusma gibi etkilerin olup olmadığı mutlaka değerlendirilmelidir.

Bu şekilde hastaların şikayetleri dinlenmeli, fiziki ve nörolojik muayenenin ve tetkiklerin yapılmasıyla hastaya tanı konulabilir. Bu şekilde hastada olabilecek rahatsızlıklar belirlenebilir ve vertigo ataklarının neyin belirtisi olduğu tespit edilebilir.

Vertigo Nasıl Tedavi Edilir?

Hastaya konulan tanı sonrasında, belirlenen rahatsızlığa uygun şekilde tedavi uygulanır.

İç kulakta tespit edilen bozukluk durumunda; hastaya rahatsızlığı gideren tedavi ile birlikte, baş dönmesini baskılayan ilaç tedavisi uygulanabilir. İlaç tedavisi belirli bir süre devam ettirilir. Uzun süreli kullanımdan kaçınılır. Çünkü uzun süre ilaçlar kullanılırsa, hastanın adaptasyonu gerçekleşmez. Uygun olursa hastalara manevra egzersizleri yaptırılır.

Diğer hastalıklarda uygun tedavilerle iyileştirilir ve baş dönmesi sorunu ortadan kaldırılır.

Hastalar, baş dönmesi ili yaşamını sürdürmemelidir. Genellikle çok kolay bir tedavi ile vertigodan kurtulmak mümkündür. Vertigo, bir belirti olarak ortaya çıktığından, mutlaka gerçek rahatsızlık belirlenerek tedavi edilmelidir.


YORUMLAR