Vertigo Oluşumunu Engelleyen Beslenme Şekli Nasıl Olmalıdır?

Vertigo, dönmek anlamına gelen, vücuttaki bir dengesizlik halidir.  Genelde baş hareketleri ile ortaya çıkmaktadır. Yatmak, yataktan kalkmak, öne eğilmek, yukarı bakmak ile baş dönmesi ile ortaya çıkmaktadır.

Vertigo gerçekten yaşamı felç eden sağlık sorunudur. Kulak basıncı, sıvı dengesi, kan basıncı oldukça önemli noktalardır.  İç kulak problemleri ve yaralanmalar bir yana, bazı yaygın vertigo vakaları, besin yetersizliği, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve kan şekeri iniş çıkışlarını içerir.

Baş edebilmek, görülme sıklığı azaltabilmek için beslenme düzeninde bazı değişiklikler yapmak oldukça faydalı olacaktır.

Beslenmenizde yapacağınız değişiklikleri şöyle aktarabiliriz.

* Vertigoyla ilgili olarak kan şekeri seviyesi iniş çıkışlarını tetikleyen, fazla şekerli yiyecekleri azaltın. Kan şekeri dengesini korumak için tam buğday ekmeği, kahverengi pirinç, baklagiller ve sebzeler gibi kompleks karbonhidratlar tüketin.

kompleks-karbonhidrat* Düşük sodyum içeren ürünler yiyin. Sodyum, yüksek kan basıncını kötüleştirir. Şayet hipertansiyonunuz varsa, doktorunuzla konuşarak almanız gereken günlük uygun tuz miktarını öğrenin.

* Gün boyu bol miktarda su için ve kafeinli içeceklerden de uzak durun. Kafein bir uyarıcıdır ve aşırı sıvı kaybını ve dehidrasyonu destekleyen bir deüretiktir.

* Kırmızı et, kızartılmış yiyecekler ve yağlı süt ürünleri gibi yüksek kolesterol içeren ve yağlı yiyecekleri sınırlandırarak kolesterol seviyenizi kontrol altında tutun.

* Bol meyve ve sebze yiyerek dolaşımı hızlandırın. Sarımsak, kırmızıbiber ve zencefilin vertigoyla ilişkili dolaşım rahatsızlıklarını iyileştirdiği düşünülmektedir.

(Visited 83 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 5 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.