Vertigo Teşhisi Nasıl Konur?

Baş dönmesi ve denge bozukluğu ile kendini gösteren vertigo, tedavi edilmediği takdirde hastayı yataktan kalkamaz hale düşüren bir rahatsızlıktır. Vertigo, ciddiye alınıp tedavi edilmediği takdirde, iş ve sosyal yaşamı durma noktasına getirebilir.

Baş dönmesi, dengesizlik, bayılacakmış hissi, sabit duramama, sarhoşluk hissi, kulakta çınlama, işitme güçlüğü, bulantı, kusma, kulakta basınç hissi, kas faaliyetlerinde zorluk çekme, konuşma zorluğu, vertigonun belli başlı belirtileridir.

Bu duygular hastada çaresizliğe, uzun vadede korku ve depresyona bile yol açabilir.

Bu belirtiler görüldüğünde KBB veya Nöroloji uzmanına mutlaka gidilmelidir.

Peki; Vertigo tanısı nasıl konur?

Sitemizde yer alan Vertigo ile ilgili konularımızda da bahsettiğimiz gibi, Vertigo bir hastalık değil, sadece var olan bir hastalığın belirtisidir.

Hasta hekime başvurduğunda, hekim hastadan aldığı bilgiler doğrultusunda hastayı muayene eder ve bu bilgiler ışığında bazı testler yapar. Hekimin hangi testleri yapacağı hastanın yaşına, cinsiyetine, vertigonun zamanlamasına, süresine, tipine ve ek şikâyetlerin, hastalıkların, bulunup bulunmamasına göre değişir.vertigo3

Hekim kulak muayenesi ve nörolojik muayene yaparak sorunun kulakta mı yoksa beyinde mi olduğu ile ilgili fikir edinmeye çalışır. (Buna ek olarak hastanın tansiyonu da ölçülür. Zira; baş dönmesinin nedeni yüksek tansiyon da olabilir.)

Hekim kulak ile ilgili bir sorun düşünüyorsa: işitme testi ve iç kulakla ilgili denge testi yapar.

Eğer nörolojik muayenede bir anormallik saptarsa; sinir sisteminde olabilecek bir sorunu düşünür ve EEG, Bilgisayarlı Tomografi veya MR çekilir.

Hekim, bir kalp-damar problemi düşünüyorsa; EKG ve Ekokardiyografi yapılır.

Tüm bu işlemlere rağmen tanı konulamazsa; KBB ve Nöroloji uzmanı dışında hastaya Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon uzmanına ya da bir psikiyatri uzmanına başvurması önerilir.

 

(Visited 26 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.