Kategoriler

Vertigo ve Vertigo Nedenleri

Vertigo, hareket duygusunun kaybı ve baş dönmesidir.

Vertigo, bir hastalık değil, bir hastalığın belirtisidir.

Vertigo; kulak, göz, kas-iskelet sistemini etkileyen bir hastalık durumunda, baş dönmesi ile birlikte o organa ait diğer belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Kulak hastalıklarına bağlı baş dönmelerinde, çınlama, işitme azlığı, kulakta basınç ve dolgunluk hissi, kulak akıntısı görülebilir. Ancak birçok hastada sadece baş dönmesi olur.

Vertigo Nedenleri :

Vertigo, Periferik Vertigo ve Santral Vertigo olmak üzere iki çeşittir.

Periferik Vertigo :

Bu vertigonun sebebi iç kulak kaynaklıdır.

* Benign Paroxismal Pozisyonel Vertigo (BPPV) : Halk arasında iç kulak kanallarında kristal kayması olarak bilinir. Vertigonun en sık görülen sebebidir. Her insanın yaşamı boyunca en az bir seferde olsa BPPV ihtimali %10’dur. Başın veya vücudun bir hareketi ile (perde asarken, arabada geri manevra yaparken, bir tarafa yatarken) ortaya çıkan baş dönmesi ataklarıdır.

Vertigo olmadığı dönemde, yürüme sırasında hafif dengesizlik olabilir. İç kulaktaki yarım daire kanalları içerisine denge organı üzerinde bulunan kristal taneciklerinin düşüp baş hareketleri ile kanallarda dolaşıp ani uyarılara yol açması sonucunda husule gelen baş dönmesidir.

Videonistagmograf (VNG) testi ile kristal taneciklerinin yeri saptanıp, yerine göre değişik manevra tedavisi ile düzeltilir.

*vertigo5 Vestibüler norinit : Çoğunlukla üst solunum yolu enfeksiyonlarını takip eden günlerde ortaya çıkan baş dönmesi, bulantı-kusma krizidir. Bazen günlerce sürebilir. Kendiliğinden yavaş yavaş düzelir (gribal hastalıklar gibi). Bulantı-kusma önleyici ilaçlarla destek olunabilir. Özellikle ilk günlerde yatak istirahati şarttır.

* Meniere Hastalığı : İşitme kaybı, kulakta çınlama ve dolgunluk hissi, 24 saate kadar sürebilen baş dönmesi ataklarının eşlik ettiği iç kulaktaki sıvıların basıncının yüksek olması durumudur. Stres ve tuz tüketimi suçlanmaktadır. Sigara nikotininine karşı bir aşırı bünyesel reaksiyonun sebep olduğu iddiası da çok güçlüdür.

* Migrenöz vertigo (vestibüler migren) : Migren toplumda baş ağrısının bir türü olarak bilinir. Çok fazla bilinmeyen kısmı ise migren baş ağrısının damarsal baş ağrısı olduğudur.

Migren, kafatasındaki zengin damar ağının ani olarak genişleyip veye daralmasıyla tetiklenen ağrıdır.

Vestibüler migren ise; iç kulaktaki denge sisteminin ve/veya uyarıları beyne götüren vestibüler sinirin (denge siniri), beslendiği damarlardaki ani kasılmalara bağlı kan dolaşımının bozulmasıyla meydana gelen baş dönmesidir. Tedavisi migren tedavisine benzer.

* Kronik orta kulak iltihaplarının iç kulağa yayılması (labirentit) sonucunda meydana gelen vertigo

* İç kulakta veya iç kulak sinirindeki tümöral hastalıklar.

Santral Vertigo :

Beyinde bulunan denge merkezlerini etkileyen nörolojik durumlarda oluşan vertigodur. Baş dönmesine şuur kaybı, çift görme, konuşma bozuklukları ve felç gibi semptomlar eşlik edebilir. Ayrıca boyun problemleri ve sistemik hastalıklarda da vertigo görülebilir.


YORUMLAR