Vertigoya Karşı Nasıl Önlem Alınmalı?

Vertigo, biz sabit dururken etrafın dönmesine verilen addır. Vertigo; bir hastalık değil, hastalığın nedenidir.

Vertigo yaşla beraber artış gösterir, ama, kadınlarda daha sık görülür. Vertigo, sonradan ortaya çıkan bir durumdur. Ancak genetik eğilim ve özel kişilik yapısı da bazı hastalıklara ve dolayısıyla da vertigoya yatkınlığı arttırabilir.

Son yıllarda stresli ve yoğun geçen iş temposu, vertigo rahatsızlığının artmasına da neden olmuştur. Uzun çalışma saatleri ve sağlıklı beslenememe durumu bağışıklık sistemini güçsüz hale getirir. Zayıflayan bir bağışıklık sistemi ve stres, zaten, vertigonun en önemli bir nedeni.

Vertigo oluşumunu engellemek için neler yapılmalı, hiç düşündünüz mü?

Şimdi bu konuda sizlere bazı ipuçları vermek istiyoruz.

Vertigoyu Engellemek için :

* Stresten uzak durun. Stres vertigo oluşumunu neden olan en önemli faktörlerin başında yer alıyor. Bu nedenle mümkün olduğu kadar kendinize özel zamanlar ayırın ve stres faktörlerini hayatınızdan çıkartın.

* Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirin.

Sağlıklı beslenin.  Beslenme düzeninde dondurulmuş ve hazır gıdalara yer vermeyin. Doğal ve organik ürünler tüketin. Bu sayede bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesine katkıda bulunmuş olursunuz.

stresten-uzakGüne yumurtayla başlayın. Yumurtada birçok mineral ve Omega 3 bulunuyor. Eğer başka bir rahatsızlığınız yoksa sabah kahvaltısında her sabah 1 ya da 2 köy yumurtası yiyin.

Ceviz, badem, fındık ve fıstık yiyin. Günde bir avuç kuruyemiş yiyin.

Süt için. Uzun ömürlü kutu sütler yerine günlük sütleri tercih edin.

Protein içerikli gıdalardan uzak durmayın. Eğer eşlik eden bir rahatsızlığınız yoksa kırmızı et yemekten korkmayın.

* Güneşlenin : Sağlıklı bir vücut için D vitamini çok önemli. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki ülkemizde 100 kişiden 70’inde D vitamini eksikliği bulunuyor. Bu nedenle mümkün olduğu kadar güneşlenin. Unutmayın vücut bir denge ve bu denge bozulduğunda vertigo ortaya çıkıyor.

* Bol sıvı alın : Vücuttaki su tuz dengesini korumak içim bol bol su için. Ama çay ve kahve gibi içeceklerden uzak durun. Çünkü bu tarz içecekler de iç kulakta sıvı artışına neden olabiliyor.

* Tuzu azaltın :  Tuz iç kulaktaki sıvı artışına neden olup vertigoyu tetikleyebiliyor. Bu nedenle tuzu azaltın.

* Sakin sporları tercih edin : Sporun her alanda olduğu gibi vertigoda da önemi büyük. Sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan spora hayatınızda mutlaka yer verin. Ancak ani hareketler barındıran ağır sporlardan uzak durun.

* Ani hareketlerden kaçının : Başınızı çok hızlı bir şekilde sağa sola çevirmeyin, lunaparklardaki oyuncaklardan uzak durun, hızlı araba kullanmayın. Ani hareketlere neden olan bu durumlar kulak kristallerinin yerinden oynamasına neden olabiliyor.

 

(Visited 41 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 9 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.