Vitamin ve Mineral Eksikliğinin Saçlar Üzerindeki Etkisi

Saç dökülmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilir.

Bir saçın ortalama ömrü 2-7 yıl arasındadır.Ömrünü tamamlamış saç kendiliğinden veya dış etkilerle (tarama, şampuanla yıkama, fırçalama, saça şekil verme çalışmaları) dökülür. Bunun yerine yeni saç çıkar. Günde ortalama 100 adet saçın dökülmesi normal karşılanır. Yeni doğan bebekte, hamilelikte ve mevsim değişikliği dönemlerinde görülen, saç dökülmeleri, kısmen olağan saç dökülmesi sayılabilir.

Saç sağlığı, sağlıklı bir beslenmeye bağlıdır. Vitamin ve mineral yönünden yetersiz beslenme saçları zayıflatır.

C (turunçgiller), E (bitkisel sıvı yağlar) ve B (buğday, pirinç) grubu vitaminler, silikon, selenyum ve çinko da saç sağlığı için temel vitaminlerdir.

B12 Vitamini eksikliği; vitamin B12 eksikliği pernizyöz anemi dediğimiz bir çeşit kansızlık hastalığı yapar ve bu hastalık esnasında saçlarda grileşme ve seyrelme görülür.

Demir eksikliği; anemi ile birlikte veya yalnızca demir eksikliği (anemi olmasa da) saçta kalite bozukluğu yapabilir. Saç dökülmesi ve saçın mat ince ve gevrek olması söz konusu olabilir.

A Vitamini Fazlalığı; sadece saçta değil tüm vücut kıllarında incelme ve seyrelme yapabilir.

Bakır eksikliği; saç bozukluğu yapar. Beyinsel bozukluk kolay kırılan saçlar, damar bozuklukları kemik değişiklikleri yapar.

Biotin yetersizliği; nadiren rastlanan bir durumdur. Ancak aşırı oranda çiğ yumurta yenirse fazlalığına bağlı olarak saç dökülmesi oluşur.

Çinko eksikliği; iz (eser) elementler; demir, çinko, bakır, selenyum ve mangenez gibi elementler bazı organ ve dokularda yüksek yoğunlukta bulunan, bağışıklık sisteminde önemli rolü olan elementlerdir. Bu elementlerin bağışıklık sistemi yanında bir diğer önemlı görevleri protein yapımıyla ilgili olan sistemlerde rol oynamalarıdır. Saç da proteinden oluşan bir yapıda olduğu için bu elementlerin eksikliğinde saç dökülmesi olabilir.

Esansiyel yağ asitleri; vücudun sentez edemediği ancak beslenme yoluyla alınabilen yağ asitleridir. Bunların eksikliğinde saç dökülmesi meydana gelir.

 

“Saç Bakımı” ile ilgili diğer konulrımız için tıklayınız.

“Beslenme” ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 63 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 7 oy)
Latest Comments
 1. ilayda

  çok teşekürler çok yardımcı oldunuz sayenizde istedigim bilgiye ulaştım ama bazılarını bulamadım ama bukadar yeterli

 2. nazelin

  çok yardımcı oldunuz teşekürlerrrrrrr

 3. Yaprak

  Cok tesekkur

 4. Yaprak

  Saclarim kokden iyi ucdansa cok kirik ve cansiz umarim tavsiyeleriniz yararli olur,bize cok yardimci oluyorsunuz coooook tesekkur

 5. eka

  burasi cok gzl cok yardimci oluyonuz saolun umarim yardimci olur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.