Vücudu Alkali Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Bir şeyin alkali olması; asidik olmadığı anlamına gelmektedir.

Sayılarla ifade etmek gerekirse; pH derecesi 1-7 arasındaki sıvılar asit; pH, 7-14 arasındakiler alkalidir. Vücudumuzda tuttuğumuz sıvılar yüksek oranda alkali; ter ve idrar gibi vücuttan attıklarımız ise asidiktir. Buradan şunu anlamak gerekir, vücut her zaman asidi üzerinden atmak ister.

Vücut sağlığı ve iyi bir yaşam için, başta doğru alkali yiyecekleri tüketmek gerekir.

Ancak;  iyi nefes almanın, temiz havanın, iyi uykunun, hafif egzersizler de vücudun alkali olması veya pH değerinin dengede tutulması için gereklidir.

Çünkü, hastalıkların pek çoğunun altında vücudun asitlenmesi yatmaktadır.  Alkali olması ise, pH dengesini koruyarak vücudun asitlenmesine engel olur.

alkaliVücudumuzun alkali olup olmadığını,  idrarımızın rengi ve kokusu ile anlayabiliriz. Sabah yaptığımız idrar, açık sarı ve kokusuzsa alkali, orta sarı ve az kokuluysa az asitli, çok koyu ve ağır kokuluysa aşırı asitli demektir.

Peki; vücudu alkali yapan yiyecekler neler sizce. Şimdi bu yiyeceklere şöyle sıralayalım.

Alkali Yiyecekler :

Limon, yeşil limon, ıspanak, soğan, sa­rımsak, maydanoz, brokoli, kırmızıbiber, sa­latalık, fasulye, tatlı patates, fındık, badem, susam, keten tohumu, zeytin, zeytinyağı, balık yağı, zerdeçal, kavun, incir, hurma, si­yah turp, kuşburnu, karpuz, kırmızı pancar, armut, siyah erik, elma, kuşkonmaz, karna­bahar, şalgam, pırasa, dereotu, havuç, mer­cimek, kereviz, erik, bezelye, patlıcan, ceviz, kahverengi pirinç, karabuğday, darı, buğday çimi, hurma, nane, kekik, karbonat, işlenme­miş doğal tuz, keçi sütü ve lor peyniri.

(Visited 109 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 9 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.