Vücudun PH Seviyesinin Düşük Olması veya Asidik Olması Hangi Problemlere Yol Açar?

Vücudumuz genel olarak alkali düzeyde dizayn edilmiştir. Ancak; buna rağmen fonksiyonel olarak asit üretir. Vücudumuzda asit üretmekle görevli tek organ midedir.

Burada asidin üretilme sebebi ise sindirime yardımcı olmasıdır. Bu yüzden mide dışındaki organların asidik olması istenmez ve gerek de yoktur.

Vücudun asidik olması istenmeyen bir durumdur. Çünkü; vücudun asidik olması genel sağlık durumunu olumsuz etkiler. Örneğin bağışıklık sistemini zayıflatır, hormon dengesini bozar ve enerji seviyenizi düşürür, kendinizi yorgun hissetmenize neden olur. Aynı zamanda da metabolizmanın düzgün çalışmasını engeller ve kilo alımı, obezite, diyabete gibi sorunlara yol açabilir.

Bunların dışında asidik ortam vücudun bir çok hayati organını olumsuz etkilemektedir;

Kalp Damar Sağlığı : Damarların tıkanmasına ve kandaki oksijen seviyesinin azalmasına neden olarak kardiyovasküler hasarlara neden olabilir. Kalp de ritim bozukluklarına yol açar.

asidikHücreler : Serbest radikalleri harekete geçirip,hücrelerin zarar görmesine neden olur. Kanserli hücrelerin mutasyonuna katkıda bulunur.

Böbrek Böbrekleri ve mesaneyi olumsuz etkiler, böbrek taşlarına yol açar.

Sindirim Sistemi : Sindirim sorunları yaratabilir. Midedeki asit ortamını arttırır, hazımsızlık, şişkinlik ve reflü şikayetlerine yol açabilir.

Solunum Sistemi : Solunum sistemini de olumsuz etkiler. Akciğerde mukus ve virüs birikimine neden olur. Astıma ve bronşite yol açar.

Kas ve Kemik Sağlığı : Başta kalsiyum olmak üzere alkali minerallerin seviyesini de olumsuz etkileyerek kemik kayıplarını hızlandırır. Osteoporoza neden olur. Romatoid ve Osteartrit olmak üzere iki önemli artrit türüne de yol açabilir. Eklem ve kas ağrılarına neden olur. Laktik asit depolanmasına neden olur. Kas hücrelerindeki glikoz ve oksijen metabolizmasının işlevini bozar, kaslarda düşük performansa neden olur ve kasları zayıflatır.

Cilt Sağlığı : Mantar enfeksiyonlarına neden olabilir. Cildi de enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakır. Sivilceye, döküntülere ve çeşitli cilt problemlerine neden olabilir.

(Visited 97 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 14 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.