Vücutta Kolajen Neden Eksilir? Kolajen Eksikliğinde Vücutta Neler Olur?

Biyolojik yaşımızın ilerlemesi, güneşlenmek, ciltte yaşanan kimyasal reaksiyonlar, şehir hayatının kirli havası, yoğun yaşam temposu, stres, düzensiz beslenme, sigara kullanımı gibi unsurlar kolajen bağ dokusuna zarar verir ve dolayısıyla vücudun ürettiği kolajen seviyesini düşürür.

Vücudumuzdaki kolajen miktarının azalması ile bedenimiz bize bunun sinyallerini verir. Şimdi bu sinyalleri veya belirtileri sizlere şöyle aktarabiliriz.

Ciltte Kollajen Eksikliği Belirtileri

Kollajen seviyesi en aza indiği zaman cilt sağlığını kaybeder ve ciltte kırışıklık, çizgi oluşumu gibi yaşlılık belirtileri, ciltte nem kaybı, pul pul dökülme, kuruluk gibi problemler gözlemlenir.

Cilt kollajenden faydalanamadığı için, yüz hatlarında değişimler de yaşanır, yanaklar içe doğru çökmeye başlar ve göz altında boşluklar meydana gelir.

kolajen-eksikligiKas, Eklem ve Kemiklerde Kollajen Eksikliği Belirtileri 

Kollajen jel benzeri yapısı ile kemiklerin arasında bulunur ve kemiklerin birbirine sürtünmesini engelleyerek, rahat hareket imkanı sağlar. Vücutta bulunan kollajenin seviyesinin azalması iie eklem sağlığı bozulur ve hareket ederken ağrı, sertlik hissi, zor yürüme gibi belirtilere rastlanır.

Kollajen eksikliğinde kas kütlesinde azalma meydana gelir, kemikler daha kırılgan olur ve çeşitli kemik rahatsızlığı problemleri de görülmeye başlanır. Kireçlenme, osteoartrit ve romatoid artrit gibi hastalıklara yakalanma olasılığı artar.

Spor yaralanması, burkulma, kırık gibi hasarlarda cildin ve kemiklerin iyileşme süreci de yavaşlar.

Saç ve Tırnak Yapısında Kollajen Eksikliği Belirtileri

Kollajen seviyesinin en aza inmesi ile  beraber saç yapısı desteklenemediği ve saç kökleri beslenemediği için saçlarda dökülme, kırılma, cansızlık ve renk kaybı meydana gelir.

Tırnak yapısı desteklenmediği için tırnak yapısı hassaslaşır. Kırılma, soyulma ve tırnakların yavaş uzaması gibi sorunlar yaşanmaya başlanır.

Kalp Sağlığında Kollajen Eksikliği Belirtileri 

Vücudun kollajen seviyesinin azalmasıyla, kollajen maddesinde bulunan aminoasit prolinin azalır ve atardamar duvarlarında yağ birikimi meydana gelir böylece kan basıncı düzenlenemez.

(Visited 204 times, 2 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 10 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.