Yeterli Uyumamanın Vücuda Verdiği Zararlar

Günlük uyku süresi kişiye ve yaşa bağlı olarak değişir. Genellikle yaş ilerledikçe uyuma süresi azalmaktadır. Ancak, günlük ortalama 6 ila 8 saat arası uyku bir yetişkin için yeterlidir. Sık sık ve  yeterince derin uyku uyuyamayan kişiler, hastalıklara karşı daha dayanıksız olmaktadırlar. Böyle durumlarda vücudun ritmi kontrolden çıkar. Bu dengesizlik cilde yansır: cilt kurur, pul pul kalkar, çatlar, hücre bölünmesi düzenli gerçekleşemediği için cilt giderek incelir. Kuru cilt daha da kururken, pürüzlü cilt de iyice bozulur.

Uzmanlar, uyku zamanı olarak ise en ideal olan vaktin, gece uykusu olduğunu belirtmektedirler. Her türlü uyku bozukluğunda dahi gündüz uykusu ile takviye yapmayı tavsiye etmemekte, gece uyumanın önemi üzerinde durmaktadırlar.

Ancak, hücre yenilenmesi ve hormonal reaksiyonlar sadece geceleri meydana geldiği için, bilinenin aksine öğle uykusunun büyük bir katkısı yoktur. Çünkü beynimizin salgıladığı melatonin hormonu hava karardıktan sonra üretilir. Cildin yenilenme işlemini bu hormon başlatır.

Belirttiğimiz gibi yetişkinler için yeteri uyku süresi 6 ila 8 saattir. 6 saatin altında uyku uyunduğunda vücutta farklı değişiklikler gözlenir.

Bunları şöyle sıralayabiliriz.

hafiza* Vücudun hastalıklara karşı savaşma yeteneği azalır ve daha sık hasta olursunuz.

* 5 saatten kısa uyku ile 9 saatten uzun uykunun kalp üzerinde negatif etkisi vardır. Kısa süreli uyku kroner kalp hastalığı ve inme riskini artırmaktadır.

* Uyku süresinin kısalması daha yüksek oranda meme, kolorektal ve prostat kanseriyle ilişkili bulunmuştur.

* Bir gecelik uykusuzluğun düşünme yeteneğini etkilediği gösterilmiştir.

* Uykusuzluk unutkanlığı artırır.

* Libidoda düşme meydana gelir. Uykusuz kalan genç erkeklerde tetosteron hormonunun azaldığı gösterilmiştir.

* Kilo almanıza ve obez olmanıza neden olabilir. 20 yaş üstü 21.460 yetişkinde yapılan bir çalışmada her gece 5 saatten az uyuyanlarda kilo alma ve obez olma eğliminin daha yüksek olduğu saptanmıştır.

* Diyabet riskiniz artar.

* Kazalara eğiliminiz artar (sakarlık gibi).

* Cildinizde kırışıklıklar, pigmentasyon, gevşeklik meydana gelir.

(Visited 47 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 4,88 - 8 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.