Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?

Hipertansiyon olarak da bilinen yüksek tansiyon, kanın damarlar içindeki mevcut durumunun artması sonucu meydana gelen bu durum olup, tıbbi olarak da çok büyük risk taşır.

Yüksek tansiyon şikayeti, kalp, böbrek gibi hayati organları etkileyebilen ve ihmal edilmemesi gereken bir sağlık sorunudur.

Yüksek tansiyon seviyeleri, önce yaşam biçimi değişikleri ve son adım olarak da tansiyon hapları ile düzenlenir.

Yüksek tansiyonu düzenlemek için; alışkanlıklarınızda yapacağınız  değişiklikler veya edineceğiniz yeni alışkanlıklar ilaca olan ihtiyacınızı azaltabilir veya ilaç kullanmadan da tansiyonunuzu normal seviyelere çekebilir.

Mesela; fazla kilolarınızı vermeye çalışmanız, doymuş yağ ve kolesterol zengini yiyecekler ile şeker ve tuzdan kaçınmak, alkol, sigara, kafein ve stresten uzak durmak, düzenli egzersiz yapmak, yaşam biçiminde yapacağınız değişikliklerdir.

y.tansiyonBu arada evinizde mutlaka bir tansiyon aleti bulundurun ve tansiyonunuzu sürekli kontrol edin.

Şimdi gelelim yüksek tansiyona iyi gelen yiyeceklere. Bu yiyecekleri şöyle sıralayabiliriz.

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler :

Limon : Limonda bulunan asit, kişinin tansiyonu çıktığında damarlarda artan kanı hafifletir. Oldukça etkili bir idrar söktürücü olan limonu tırnak bakımında da kullanabilirsiniz.

Sarımsak : Kanımızda ki zehirli maddeleri vücuttan atıp safra kesesini ve kalbi kuvvetlendiren sarımsak tansiyonu da düşürür.

Domates : Domateste bulunan “likopen” damar tıkanıklığını önler. Aynı zamanda tansiyonu düşürmeye yardımcı A, C ve E vitaminleri domateste bolca bulunur.

Kereviz : Bağışıklık sistemini güçlendiren kereviz stresi azaltıp kan basıncını da düşürür. Tansiyon seviyenizi dengelemek için kereviz tüketebilirsiniz.

Ispanak : Kan yapıcı özellikteki ıspanak karaciğeri, lenf bezlerini ve kan dolaşımını uyarır. Vücudumuzun mineral ihtiyacını da karşılayan ıspanağı yüksek tansiyon hastaları haftada 2- 3 kez tüketebilir.

Çörekotu : Bilinen bir zararına rastlanmayan çörek otunu hafif hamur işleriniz de kullanabilirsiniz.

(Visited 14 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.