Zayıflamak İsterken Nelere Dikkat Edilmeli? Sağlıklı Zayıflamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Fazla kilolardan kurtulmak için çeşitli zayıflama diyetleri önerilmektedir. Ama, hiçbir zaman, kısa sürede hızlı kilo kaybı sağlayan, çok düşük enerjili diyetlere itibar edilmemelidir. Böyle diyetler, kilo ile birlikte sağlığı da götürür.

Sağlıklı ve Doğru Zayıflama için kesinlikle doktor kontrolü gerekmektedir. Dr. Yasemin Amoto, Sağlıklı bir Zayıflama için, yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor.

Sağlıklı ve Doğru Zayıflama Nasıl Omalı?

Dr. Yasemin Amoto’ya göre; Sağlıklı Zayıflama Önerileri : Sağlıklı Zayıflamak için Bilinmesi gereken Doğrular:

* Yiyeceklerden aldığınız kalori, gün boyunca harcayabileceğiniz kaloriden fazla ise, kaçınılmaz olarak kilo alabilirisiniz.

* Diyet yapmak, kesinlikle aç kalmak demek değildir.

* Hiçbir öğünü atlamayın.

* Sağlıklı kilo vermenin yolu, haftada 1 kg vermektir. Daha hızlı kaybedilen kilolar kolayca geri gelebilir.

* Şok diyetler olarak bilinen sıkı ve sağlıksız diyetlerle, sadece su kaybedersiniz ve kaslarınız zayıflar. Bu tip diyetlerin uzun süre yapılması mümkün değildir. Bizim programımız, bünyeden bünyeye değişse de, genelde haftada 1 kilo verilmesini hedefler.

* Spor ve hareket çok önemlidir. Her gün en az 1 saat yürüyüş yapın veya yüzün. Yapabiliyorsanız, diğer spor dalları da çok yararlıdır.

* Kendinizi stresten koruyun.

* Soslu yemeklerden ve şekerli yiyeceklerden uzak durun. Sellülit için diyet yapıyorsanız kafeinli içeceklerden ve tuzdan uzak durun.

* Genel olarak hazır gıdalara, kızartmalara, beyaz un ve beyaz şekerden yapılmış rafine yiyeceklere itibar etmeyin. Ayrıca tereyağı ve yağlı etler gibi hayvansal yağlardan da kendinizi koruyun.

* Kepekli ekmek, kepekli makarna, kabuklu pirinç, baklagiller, sebzeler, meyveler, kuru yemişler, balık, yağsız etler, yağsız süt ürünleri ve ölçülü zeytinyağı tüketin.

* Her sabah uyandığınızda, güne bir bardak ılık su içerek başlayın. Gün boyunca en az 2 lt. su içmeyi unutmayın.

* Akşam yemeklerini mümkünse saat 21 den önce yemeğe gayret edin.

* Yemek ile meyve arasında en az iki saat ara olmalıdır. Diyet uyguladığınız süre içinde üzüm, muz, havuç ve mısırdan uzak durun.

* Kilo verdikten ve ideal kilonuza ulaştıktan sonra, 1 yıl boyunca beslenmenize dikkat edin. Verdiğiniz kiloları ilk yıl içinde kolayca geri alabilirsiniz.

“Zayıflama”  ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

“Diyet” ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 210 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Latest Comments
  1. mustafa uçar

    sayın hoçam benim sizden tek isteyım ben tam 93 kiloyum ama zayıflamak istıyorum ne olur bana yardımcı olun hocam ben istanbul finasbank aş de çalışıyım ama kılolarım yuzünden klendimi kötü ve nefret ediyorum bana yardıcı olunuz say mustafa uçar 0533 615 12 97

  2. Aysel taşbaşı

    sayın hocam benim kızımın kilosu oldukça fazla olduğundan okula gitmek istemediği halde ben zorla okula yazdırdım bu sene dokuzuncu sınıfa gidiyor kızımın kilolu olması beni eşimlede aramızın bozulmasına neden oluyor ve bozulmak üzere kızımın kilolu olmasının nedenini beni suçlu görüyor çocuğumun psikoljiside bu yüzden bozuluyor ben birkaç defa kilo vermesi için onu doktora götürdüysemde tek başımıza verdiğimiz kiloları geri aldık maddi durumum da yok ben annesi olarak çok üzülüyorum yalvarıyorum bize bu konuda yardımcı olun tek başıma birşey yapamıyorum ve çok üzülüyorum .

  3. Aysel taşbaşı

    sayın hocam benim kızımın kilosu oldukça fazla olduğundan okula gitmek istemediği halde ben zorla okula yazdırdım bu sene dokuzuncu sınıfa gidiyor kızımın kilolu olması beni eşimlede aramızın bozulmasına neden oluyor ve bozulmak üzere kızımın kilolu olmasının nedenini beni suçlu görüyor çocuğumun psikoljiside bu yüzden bozuluyor ben birkaç defa kilo vermesi için onu doktora götürdüysemde tek başımıza verdiğimiz kiloları geri aldık maddi durumum da yok ben annesi olarak çok üzülüyorum yalvarıyorum bize bu konuda yardımcı olun tek başıma birşey yapamıyorum ve çok üzülüyorum .0535 290 40 07

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.